Zakładanie i pielęgnacja trawnika

Zakładanie i pielęgnacja trawnika

Trawnik to jeden z najważniejszych elementów w praktycznie każdym ogrodzie, dlatego od tego tematu postanowiliśmy rozpocząć blogowanie. Za oknem zimno, mokro i nieprzyjemnie, dlatego warto posiedzieć w ciepłym i dowiedzieć się kilku ciekawych rzeczy na temat zakładania oraz pielęgnacji trawy w naszym ogrodzie. Zapraszamy do lektury!

Trawnik powinien tworzyć zielone, kontrastowe tło dla naszych kwiatów i krzewów, podkreślając w ten sposób ich barwy i kompozycję. Jako wolny obszar, trawnik doskonale nadaje się też na przykład do gry w piłkę, spaceru, zachęca do położenia się na nim lub po prostu pozwala delektować się urokiem otwartej przestrzeni. Pojedyncze drzewa lub ich grupy mogą stanowić ciekawe wzbogacenie tej przestrzeni.

Zakładanie trawnika

Przygotowując grunt pod trawnik, należy go najpierw z grubsza wyrównać. Jeśli gleba jest bardzo zła, warto jest pokryć cały obszar około 20 cm warstwą dobrego humusu. W następnym kroku przekopujemy ziemię oraz możemy przystąpić do jej dokładnego wyrównania, a więc rozplantowania wszelkich zagłębień i wzniesień. Do robót wymagających mniejszej dokładności używamy szufli, do precyzyjniejszych lepiej nadają się grabie. Podczas planowania trawnika należy zwrócić uwagę na to, by woda nie spływała później w kierunku domu. Dla poprawienia warunków glebowych, szczególnie przy glebie ciężkiej, rozrzucamy na całej powierzchni torf lub piasek. Nawóz trawnikowy również znacznie wspomaga wzrost trawy.

W następnym korku przekopujemy ziemię ponownie i czysto ją wygrabiamy, usuwając większe kamienie i inne „zanieczyszczenia”. Należy pamiętać, że przy wyborze nasion decydującą rolę odgrywa umiejscowienie i sposób przyszłego wykorzystania trawnika (oczywiście można również użyć trawy w rolkach, ale temat wyboru typu trawy postaramy się poruszyć później; więcej na ten temat możecie przeczytać tutaj).

Po wysiewie całą powierzchnię wałujemy lub ubijamy za pomocą desek. W pierwszych dniach nasiona powinny być stale wilgotne, dlatego też, szczególnie wczesnym latem, należy podlewać trawnik raz dziennie. Aby nasz trawnik był zawsze zielony i gęsty, musimy go regularnie pielęgnować. Koszenie trawnika powoduje, że zawsze można po nim chodzić, darń pozostaje gęsta, a trawa rośnie szybciej.

Pielęgnacja trawnika

W przeciwieństwie wielu innych roślin trawy mają tę zaletę, regularnie przycinane zawsze odrastają. Na skutek ciągłego koszenia i usuwania skoszonej trawy gleba traci oczywiście substancje odżywcze, które trzeba uzupełniać poprzez nawożenie.

Do koszenia przystępujemy na wiosnę, gdy trawy zaczynają rosnąć, a ostatni raz kosimy późną jesienią, kiedy ich wzrost niemal już ustaje. Zwykle wystarcza jedno koszenie tygodniowo. Latem, gdy warunki wzrostu traw są szczególnie korzystne, a więc kiedy jest parno, bywa, że trawnik trzeba kosić i dwa razy na tydzień. Regułą jest, iż lepiej kosić częściej, lecz za to niezbyt nisko. Jeśli bowiem pozwolimy, by nasz trawnik rósł zbyt długo, spowoduje to zagłuszenie słabszych traw. Efekt ten ulega wzmocnieniu przez zbyt krótkie przycięcie trawnika, gdyż trawy uzyskują wtedy nagłą swobodę wzrostu. W rezultacie trawnik przerzedza się, powstają w nim luki, pojawiają się chwasty.

Przykład pięknego trawnika

Pielęgnacja ogrodów Poznań – Green Solutions

Podstawowe zabiegi pielęgnacyjne trawnika

Nawożenie.

Na skutek koszenia trawnik traci ciągle substancje odżywcze. Im bardziej zielony i bujny ma być nasz trawnik, tym regularniej musimy go nawozić. W zasadzie nawozi się w okresie od kwietnia do sierpnia, stosując ogólnodostępne nawozy do trawników, zawierające azot, fosfor i potas. Późną jesienią możemy potraktować trawnik specjalnym nawozem, który optymalnie przygotuje trawę do przetrwania półrocza zimowego. Nawozy należy stosować tylko podczas wilgotnej pogody.

Nawadnianie trawnika

Trawnik podlewamy zwykle wiosną i latem, gdy przez dłuższy czas nie pada, przy czym ważne jest, byśmy zaczęli podlewać w odpowiednim czasie, gdyż spowodowane suszą brunatne plamy na trawniku bardzo trudno potem usunąć. W miarę możliwości trawnik podlewamy tylko w godzinach rannych lub wieczornych.

Wertykulacja

Pod tym pojęciem rozumiemy ,,rozczesywanie” splatanego trawnika za pomocą odpowiednich grabi w celu usunięcia zeń „filcu”. Wertykulacja zapobiega również tworzeniu się mchu.

Napowietrzanie

Gdy gleba pod trawnikiem jest zbyt zgęszczona, należy ją „przewietrzyć”. Czyni się to maszynowo, wykonując w trawniku otwory o głębokości ok. 5 cm, które następnie wypełnia się piaskiem. Jest to szczególnie dobra metoda w przypadku gleb ciężkich. Napowietrzanie wzmaga rozrost korzeni, co jest widoczne w następnym roku w postaci gęstej, soczyście zielonej trawy.

Chwasty

Niestety zdarzają się w najbardziej wypielęgnowanym trawniku. Jeśli występują pojedynczo, można usunąć je ręcznie. Oferowane przez różne firmy środki zwalczania chwastów stosujmy bardzo oszczędnie, a przede wszystkim obchodźmy się z nimi bardzo ostrożnie.

Kilka słów podsumowania

Pielęgnacja trawnika bywa czasochłonna, zwłaszcza od razu po jego założeniu. Jednak piękny zielony trawnik potrafi dać mnóstwo satysfakcji oraz radości. Warto rozplanować sobie wcześniej poszczególne prace, aby zaoszczędzić w przyszłości czas i pieniądze, które musielibyśmy wydać na naprawę naszych błędów i zaniedbań. Jeśli nie mamy czasu, warto rozważyć zatrudnienie firmy, która w swojej ofercie ma profesjonalne usługi ogrodnicze i może nas trochę odciążyć.