Przyjemny wieczór w ogrodzie – czyli sposoby na pozbycie się komarów

Jak pozbyć się komarów - skuteczne sposoby

Lato w ogrodzie często kojarzy się z przyjemnym sposobem spędzania czasu, z którego niestety często rezygnuje wiele osób, gdy tylko nastanie wieczór. Powodem w tym przypadku zwykle nie jest chłód, a insekty, które rozpoczynają swoją działalność późnym popołudniem. Szczególnym utrapieniem mogą być komary. Poniżej przedstawiamy 3 sposoby na pozbycie się komarów.

Doświadczeni działkowcy, jak i miłośnicy przydomowych ogrodów znają kilka skutecznych sposobów na pozbycie się niechcianych gości.

Tutaj specyfiki dzielą się na trzy podstawowe grupy:

  • produkty, które przyciągają i unicestwiają insekty,
  • produkty, które odstraszają insekty,
  • produkty, które stanowią neutralną zaporę.

Jeszcze do niedawna niektórzy używali środków chemicznych. Jest to sposób bardzo skuteczny, jednak posiada wiele wad i nie jest polecany. Rozpylanie czy rozlewanie w ogrodzie różnego rodzaju detergentów jest szkodliwie dla ludzi, zwierząt oraz roślin. Dlatego też nie bierzemy takiego rozwiązania pod uwagę.

Produkty, które przyciągają i unicestwiają komary i inne insekty

Nowoczesne i bardzo skuteczne urządzenia elektryczne, przyciągają insekty dzięki światłu ultrafioletowemu. Bardzo atrakcyjna dla owadów barwa zostaje zauważona z wielu metrów. Komar zwabiony lampką straci zainteresowanie polowaniem na świeżą krew. Po zetknięciu z obudową, insekt zostaje śmiertelnie rażony bez użycia chemii lub toksyn. Większość lampek owadobójczych posiada specjalny pojemniczek do którego wpadają martwe owady. Ten element należy często opróżniać.

Na rynku ogrodniczym i budowlanym można zaopatrzyć się w lampy ogrodowe, które łączą funkcje oświetleniowe z funkcją owadobójczą. W tym przypadku nie są to małe świetlówki ultrafioletowe, a mocniejsze lampy LED. Obudowa stanowi potrzask dla niewielkich insektów, które są rażone ciepłem rozgrzanej żarówki.

Dla niektórych działkowiczów i miłośników przydomowych ogrodów ten pierwszy rodzaj radzenia sobie z insektami posiada, mimo wielu walorów, jedną drobną wadę. Urządzenia tego typu umieszczone np. w małym ogrodzie czy na tarasie, jednak wabią w nasze najbliższe otoczenie także tą część owadów, które teoretycznie mogłyby ominąć to miejsce i polecieć dalej.

Przyjemny wieczór w ogrodzie – czyli sposoby na pozbycie się komarów

Produkty, które odstraszają insekty

Osoby, które zwracają uwagę na powyższy aspekt, często wybierają nieco inną opcję. Chodzi tu o produkty, które odstraszają insekty. Do nich zaliczają się przede wszystkim świece zapachowe lub urządzenia elektryczne emitujące fale o częstotliwości, która skutecznie zachęca insekty do odwrotu. Przy tym rozwiązaniu, owady nie giną, a przemieszczają się w inne, dalsze miejsca – co z kolei może być minusem z punktu widzenia sąsiada.

Produkty, które stanowią neutralną zaporę

Istnieje jeszcze inna metoda, która ani nie odstrasza, ani nie wabi i nie zabija komarów czy innych insektów. Jest to neutralna zapora do ochrony przed komarami, owadami – mogą ją stanowić różnego rodzaju płachty, moskitiery. Zakłada się je na zadaszone altanki, dzięki czemu nieproszeni goście nie dostaną się przez drobne utwory w materiale. Ta opcja to także praktyczny sposób na zaciszną altankę w chłodniejszy, wietrzny wieczór.

Miłe wieczory w ogrodzie bez komarów nad głową są możliwe. Należy jednak wybrać najbardziej dogodny sposób z wyżej wymienionych na skuteczne pozbycie się problemu.