Jakie prace należy wykonać w czerwcu w ogrodzie?

Jakie prace należy wykonać w czerwcu w ogrodzie

W czerwcu powinniśmy się skupić przede wszystkim na sianiu niektórych roślin ozdobnych. Przedstawiamy poradnik, mówiący m.in. o tym, jakie rośliny siejemy i sadzimy w tym pierwszym wakacyjnym miesiącu.

Rośliny do siania w czerwcu

Czerwiec to idealny czas na pikowanie wysianych w maju kwiatów letnich, które już wzeszły. W czerwcu wysiewamy na rozsadnik byliny: orliki, dzwonek karpacki, rogownice, sasanki, goździki pierzaste, mydlnice, smagliczki, ubiorki. Na rozsadnik lub do donic wysiewamy także stokrotki, bratki, niezapominajki, goździk brodaty. Natomiast na miejsce stałe wysiewamy rośliny jednoroczne, które mają jeszcze szansę zakwitnąć przed jesienią. Jest to groszek pachnący, nagietki, łubin żółty, rezeda. W czerwcu powinniśmy pamiętać o kiełkujących roślinach, aby nie doprowadzić do ich przesuszenia.

Rośliny do sadzenia w czerwcu

Czerwiec to czas na sadzenie w ogrodzie drzew i krzewów, ale tylko takich, które mogą rosnąć w pojemnikach. Początek czerwca to także czas sadzenia do gruntu arbuzów, melonów, papryki i oberżyny. Możemy również w tym czasie rozsadzać niezbyt gęsto rosnące rośliny przy oczku wodnym. Trzeba uważać, aby podczas dzielenia i czyszczenia wydobyte z wody rośliny nie wyschły. W czerwcu powinniśmy także rozmnażać przez podział byliny, które zakończyły już kwitnienie. Należą do nich pierwiosnki, zawciąg nadmorski, języczkę, barwinek. Do rozmnażania nadają się również skalnice i rojniki.

Podlewanie roślin - prace ogrodnicze w czerwcu

Podlewanie roślin

Rośliny ogrodowe mają różne wymagania co do wilgotności podłoża. Większość lubi jednak glebę świeżą, czyli taką, która jest wilgotna w dotyku. Aby taki efekt utrzymać, należy ją podlewać najpóźniej, gdy jej wierzchnia warstwa przeschnie na głębokość 1 cm. Rośliny pochodzące ze środowisk bagiennych i wilgotnych łąk potrzebują bardzo wilgotnego podłoża, źle znoszą przesuszenie nawet wierzchniej warstwy gleby. Intensywnie powinniśmy podlewać wszystkie młode rośliny, a także te w okresie kwitnienia. Najlepiej podlewać je dopiero wtedy, gdy około 2-centymetrowa wierzchnia warstwa gleby jest na tyle sucha, że rozsypuje się w palcach.

Jeżeli chodzi o częstotliwość podlewania, to na ciężkich glebach gliniastych należy podlewać w 2–3 ratach, aby woda nie stała wokół korzeni. Natomiast na glebach żyznych i przepuszczalnych należy podlewać rzadziej, ale obficiej.

Prace porządkowe – kwiaty

W czerwcu powinniśmy pamiętać o oberwaniu przekwitniętych kwiatostanów azalii i różaneczników. Pozwoli to na przedłużenie okresu kwitnienia. Ponadto, będziemy mogli liczyć na znacznie więcej pąków w kolejnym roku. Gdy krzewy przekwitną, należy uzupełnić pod nimi warstwę ściółki. Można wykonać ją z kory sosnowej lub trocin.

W czerwcu w ogrodzie wycinamy: pędy pożółkłe, z przekwitłymi kwiatami oraz suche części roślin. Należy także pamiętać o regularnym plewieniu grządek i usuwaniu wszystkich chwastów. Byliny kwitnące wiosną i wczesnym latem, takie jak: chaber górski, dzwonki, ostróżka ogrodowa, kocimiętka, łubin, bodziszki, jeżówka, szałwia omszona, należy mocno przyciąć po przekwitnięciu. Pobudzimy w ten sposób rośliny do wzrostu.

Cięcie żywopłotów

Jeżeli w naszym ogrodzie znajdują się liściaste żywopłoty, to najlepszy czas na ich przycięcie. Powinniśmy także przyciąć przekwitłe krzewy kwitnące wiosną. Są to wczesne tawuły, krzewuszki oraz pigwowce. Taka czynność pobudzi je do ponownego kwitnięcia.

Dziękujemy za pomoc w przygotowaniu artykułu: Green Solutions – firma ogrodnicza Poznań.