Które ptaki przylatują do karmników w Polsce?

Sikora czubatka

Ptaki zimą muszą się ogrzać, i jeszcze mieć energię na fruwanie i śpiewanie, a jedzenia im brakuje… Które gatunki są na tyle silne, aby przetrwać ciężkie zimowe warunki?

Spośród gatunków zawsze zimujących w naszym pięknym kraju, najczęściej w karmnikach stołują się ptaki z rzędu wróblowatych. Oprócz wróbla domowego są to mazurki, a także trznadle, sikory, rudziki i kowaliki. Warto powiesić dla nich dobrej jakości kule tłuszczowe, pełne oleistych ziaren. Taki pokarm zapewni im dużo energii, w końcu ptaki zimujące nie muszą dbać o linię!

Ptaki o nietypowych gustach żywieniowych

Jemiołuszka najbardziej lubi owoce

Niektóre ptaki zimujące, takie jak gil, jemiołuszka, dzwoniec, są amatorami owoców. Dla nich warto dodać do karmnika np. nieco rodzynków. Pokarm dla ptaków z suszonymi owocami będzie dla nich gratką! Szczygły i zięby bardzo lubią ostropest i inne nasiona bylin, zwłaszcza ostowatych. Nie usuwajmy więc z ogrodu uschłej szczeci balwierskiej, jeżówek i tym podobnych rarytasów.

Dzięcioły także przylatują zimą do karmników. Zrobimy im wielką radość, wsypując do karmnika ziarna dla ptaków z orzechami.

Sójki i inne duże ptaki

Blisko ludzi lubią spędzać zimę sójki, gawrony, kawki, gołębie, wrony, sroki. Nie lubimy ich dokarmiać, bo bardzo brudzą. Ale prawda jest taka, że to ważne dla oczyszczania środowiska stworzenia. Wiele z nich zjada padlinę, a nawet ślimaki. Niestety często żywią się odpadkami, co nie wpływa na nie dobrze. Zamiast częstować gołębie starym chlebem, lepiej nasypać im na ziemię grubych ziaren.

Rudzik przy karmniku

Karmniki pełne ptasiego świergotu

Widok zajadających ziarenka ptaszków jest uroczy, może cieszyć nas całą zimę. Na pewno zobaczymy mazurki, wróble i sikory. Może trafić się rudzik albo kowalik. Na pewno warto mieć w pogotowiu aparat, bo kto wie, może przyleci jakiś bardziej egzotyczny gość?