Jak uprawiać winorośl w ogrodzie?

Jak uprawiać winorośl w ogrodzie?

Chcesz mieć winorośl w ogrodzie? To żaden problem. Wystarczy tylko zasadzić krzaki, a można będzie delektować się przepysznym smakiem winogron wprost z ogrodu.

Ziemia pod winogrona

Przede wszystkim winogrona nie lubią kwaśnej ziemi. Najlepiej wybrać więc ziemie żyzną, piaszczysto-glinową, lekko wilgotną o odczynie prawie obojętnym. Jeżeli gleba w naszym ogrodzie jest zakwaszona, przed posadzeniem winorośli należy ją obowiązkowo odkwasić. W tym celu, do dołka, do którego będzie się wsadzało winorośl należy wsypać garść kredy i przysypać to nieco ziemią. Dopiero wtedy sadzić roślinę.

Jeżeli winorośl zostanie wsadzona na glebie żyznej i wilgotnej, będziemy mogli cieszyć się ze znacznie większych owoców i plony będą po prostu bardziej obfite. Trzeba jednak pamiętać, że w tym przypadku roślina znacznie później będzie zimowała. Natomiast na glebach słabych i suchych owoce są mniejsze i jest ich mniej, ale często są słodsze, a roślina jest lepiej przygotowuje się do zimowania i rzadziej przemarza.

Odmiany winorośli

Najbardziej popularną odmianą winorośli jest odmiana deserowa, która rodzi najsmaczniejsze i najsłodsze owoce. Niestety, ale rośliny te są bardzo wrażliwe na mróz. Dlatego przed każdą zimą należy je w dokładny sposób osłonić, aby nie przemarzły.

Natomiast, jeżeli chcemy przy pomocy winorośli obsadzić pergolę, warto zdecydować się na jedną z odmian altanowych. Są one odporne na wysokie mrozy sięgające nawet -30 stopni Celsjusza. Ponadto, takich winorośli nie łapią również choroby i nie trzeba ich często przycinać.

Nawożenie

Aby winogrona mogłoby się dobrze rozwijać, należy jesienią stworzyć 3-centymetrową warstwę kompostu pod krzakami. Można także zdecydować się na zasilenie roślin wieloskładnikowymi nawozami mineralnymi, rozpoczynając od wcześniej wiosny, a kończąc nawożenie w czerwcu. Trzeba jednak pamiętać, aby nawozy mineralne stosować z umiarem. Należy ściśle przestrzegać dawek podanych na opakowaniu, aby nie przedobrzyć.

Podlewanie

Tutaj dobra wiadomość dla osób, które nie lubią lub nie mają czasu na podlewanie. Winorośl posiada bogaty i rozległy system korzenny. Jest odporna na brak wody. Trzeba tę roślinę podlewać jedynie wtedy, gdy zostanie wsadzona na glebie piaszczystej lub podczas przedłużającej się suszy. Trzeba również pamiętać, aby częściej nawadniać winorośl, która była posadzona wzdłuż ścian budynku, ponieważ ziemia w tych miejscach znacznie szybciej przesycha.

Uprawa winorośli - porady

Ściółkowanie

Konieczne jest wykonanie ściółkowania pod winorośl. Można glebę wokół tej rośliny wyłożyć przekompostowaną korą. Zapobiegnie to wzrostowi chwastów, a tym samym potrzeba będzie mniej czasu do pielęgnacji rośliny. Ponadto, ściółkowanie zapobiegnie także parowaniu wody z gleby i zabezpieczy korzenie przed wahaniami temperatury.

Cięcie

Winorośl tnie się poprzez usuwanie nadmiaru zagęszczających się pędów. Grube ramiona rozpięte na pergoli, altanie czy murze spełniają te same funkcje co pień i nie wymagają cięcia. Jeżeli sadzimy winorośl w odmianie deserowej, powinniśmy ją przycinać przynajmniej raz do roku. Dzięki temu, zapewnimy dobre owocowanie drzewka.

Przygotowanie winorośli do zimy

W listopadzie należy przysypać rośliny 30-centymetrową warstwą kopczyka ziemnego, który zabezpieczy korzenie i podstawę krzaczka. Pędy, które będą owocowały w następnym roku, należy przygiąć do ziemi i obsypać. Można też okręcić je włókniną albo chochołem.