7 najważniejszych zasad sadzenia tui

7 najważniejszych zasad sadzenia tui

Tuje, czyli żywotniki, świetnie sprawdzają się do sadzenia w ogrodzie. Można także z ich pomocą tworzyć gęste żywopłoty. Są to najczęściej wybierane iglakami do ogrodu, dlatego warto zapoznać się z zasadami ich sadzenia – poniżej przedstawiamy 7 najważniejszych.

Zakup tui

Można je kupić w doniczkach w praktycznie każdym centrum ogrodniczym. Dostępne są również w różnych marketach. Najlepiej jednak kupować rośliny w sprawdzonych miejscach. Dzięki temu, będziemy mieli pewność, że się przyjmą.

Sadzenie

Tuje można sadzić przez cały sezon wegetacyjny, a więc od wczesnej wiosny aż do później jesieni. Ostatnim momentem na ich posadzenie jest 6 tygodni przed pierwszymi przymrozkami. Tuje to rośliny bardzo odporne na mrozy. Dlatego też, na pewno nic złego się im nie stanie nawet po bardzo srogiej zimie. Jednak, jeżeli roślina będzie źle lub słabo ukorzeniona, może przemarznąć.

Przed posadzeniem tui należy włożyć ją na 10 minut do wody. Pozwoli to na odpowiednie namoknięcie bryły korzeniowej. Następnie należy wykopać głęboki dołek, minimum dwa razy głębszy niż wysokość bryły korzeniowej. Dołek należy wypełnić żyzną glebą z domieszką odkwaszonego torfu oraz podłoża do iglaków. Przydatna do sadzenia tui jest również przekompostowana ziemia ogrodowa.

Przygotowanie podłoża

Dla tui należy wybrać glebę żyzną i przepuszczalną. Większość tui odznacza się jednak dużą tolerancją na glebę. W związku z tym, nie będziemy mieli większych problemów z jej posadzeniem. Tuje w końcu rosną praktycznie wszędzie. Jedynie nie radzą sobie rady na bardzo jałowych i suchych glebach piaszczystych oraz ciężkich glebach gliniastych.

Miejsce sadzenia tui

Tuje należy sadzić w miejscach nasłonecznionych i osłoniętych od wiatru. Ma to szczególnie znaczenie, jeżeli chcemy, aby nic złego z tujami nie stało się podczas mroźnych zim. Pamiętaj, aby nigdy nie sadzić tui na trawniku, ponieważ rosnąca trawa zawsze będzie konkurowała z rośliną o wodę oraz składniki odżywcze. Trawa wokół tui powinna zostać usunięta w obrębie 50 cm.

Odstępy między krzakami

Dzięki temu, że zachowamy odpowiednie odstępy pomiędzy tujami, będą mogły one swobodnie rosnąć. Sadząc tuje na gęsty żywopłot zachowaj odległość 50 cm roślin od siebie, i tyle samo od ogrodzenia.

Podlewanie

Tuje należy podlać zaraz po posadzeniu. Dzięki temu, ziemia wokół rośliny dobrze nasiąknie. Należy je regularnie podlewać. Szczególnie należy o tym pamiętać przez kilka tygodni po posadzeniu, a także podczas upalnych dni. Tuje należy podlewać tylko rano lub wieczorem.

Ściółka

Wokół tuj można wysypać warstwę kory sosnowej. Pozwoli to na zatrzymanie wody w glebie, a także zapobiegnie kiełkowaniu chwastów. Poza tym, kora będzie wyglądała estetycznie i bardzo dekoracyjnie.